News | Press Releases

FOR IMMEDIATE RELEASE: March 03, 2014
 
CONTACT: Pamela Weaver, (601) 270-4100

Secretary of State Honors 2013 Promote the Vote Winners

Jackson—Winners of the 2013 Promote the Vote contest were honored at the State Capitol today (Monday, March 3, 2014) by Secretary of State Delbert Hosemann.  The awards ceremony is a culmination of an annual educational project to encourage students to become more involved in Mississippi’s election process.

“Getting our youth engaged in the electoral process early encourages more civically minded adults,” says Secretary Hosemann.  “By participating in Promote the Vote, we empower our students with the knowledge to become actively involved in their communities.”

Promote the Vote is a K-12 annual voter education program designed to educate students about the political process and encourage students to become better-informed and active voters as adults.  This program is a free resource and offers a full curriculum developed with the help of the Mississippi Department of Education, activities, contests and a mock election during statewide elections.

This year, 47 schools and more than 15,000 students participated in the Promote the Vote program themed, “No One Can Be Me, But Me.”  The program focused on the importance of voter identification.  Secretary Hosemann presented awards in the following categories:  art, political cartoon, essay, and Voter ID design.  More than 200 total entries were submitted.  Students receive a Certificate of Achievement from Secretary Hosemann as well as an Outstanding Citizens medallion for their accomplishments.

The winners are as follows:

Art K-2: First Place Caleb Turner
     Madison Avenue Elementary
  Second Place Adel Abdo and Derek Starling
     Madison Avenue Elementary
  Third Place Ella Allen
     Madison Avenue Elementary
Art 3-5: First Place Jaelin Drummond
     Newton Municipal School
  Second Place Mya Longo
     North Bay Elementary
  Third Place Jalaeya Rendleman
     Newton Municipal School
Art 6-8: First Place Zachary Wukasch
     Brandon Middle School
  Second Place Ananya Yerra
     Olde Town Middle School
  Third Place Zion Morres
     Olde Town Middle School
Essay 6-8: First Place Jack Owens
     Brandon Middle School
  Second Place Whitney Clay
     Brandon Middle School
  Third Place Reed Ponder
     Brandon Middle School
Political Cartoon 6-8: First Place Kalvin Harrell
     Lyon Elementary School
  Second Place Nathan Yow
     Brandon Middle School
  Third Place Riley Byrd
     Brandon Middle School
Political Cartoon 9-12: First Place Christopher Wilson
     Coahoma County High School
  Second Place Jahari Smith
     Coahoma County High School
  Third Place Fredice Walker
     Coahoma County High School
Voter ID Design K-2: First Place Sydney Wilson
     Madison Avenue Elementary
  Second Place Daylen Ware
     Newton Municipal School
Katarina Russell
     Madison Avenue Elementary
  Third Place Addison Reeves
     Madison Avenue Elementary
Voter ID Design 3-5: First Place Jo'Wani Jones
     Sherard Elementary School
  Second Place Isiah Galmore and Yamine Hill
     Jonestown Elementary
  Third Place John Goss
     Newton Municipal School

 

The following individuals received an Honorable Mention for their submission:

Rebecca Warren, Anna Carson Burns, Maddie Angelo all of Madison Avenue Elementary; Marina Aime and Gage Gonzales of North Bay Elementary; Janiyah Epting of Newton Municipal School; Kenlynn Pettit, Terrell George, Makayla Bell and Naquirra Thomas all representing Coahoma County Schools; Juliet Buckholdt from Olde Town Middle School; and Kyle Voong of Brandon Middle School.


column